Jump to content

Configuratie PC Desktop BlackPearl


BlackPearl

Recommended Posts

eyZuvd0.jpg?1


 


 


 


R3potkj.jpg?1


 


 


 


Asta e noul meu calculator destul de multumit de el totusi pacat de conexiunea internet in italia e varza si degeaba ai calculator bun daca nu ai internet pe care sa te bazezi , asta e unu din motivele de ce am asa mare lag pe serverele de la krond ( 90-130 ping ) dar totusi ma multumesc si asa pana ma intorc in tara definitiv.


  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Italia nu sta foarte bine la "viteza pe internet" pentru ca se foloseste extrem de mult tehnologia ADSL, iar fibra optica e undeva in urma aici, se misca ...dar incet!

 
Tehnologia ADSL (Asymmetric Digital Subscriber Line) are avantajul de a utiliza linia telefonica obisnuita pentru transfer de date la viteze mari.
Faptul ca ADSL este o conexiune asimetrica inseamna ca largimea de banda oferita la download este diferita si mai mare fata de largimea de banda pentru upload.
 
Conexiunea wifi : ce iti pot spune despre ele, se impart in mai multe standarde a/b/g/n respectiv vitezele :
 
  • pentru "a" : lucreaza pe banda de 5 GHz cu viteza maxima de 54 Mb/s;
  • pentru "b" : lucreaza pe banda de 2.4 GHz cu viteza maxima de 11 Mb/s;
  • pentru "g" : lucreaza pe banda de 2.4 GHz cu viteza maxima de 54 Mb/s;
  • pentru "n" : lucreaza pe banda de 2.4 GHz cat si pe banda de 5 GHz, fiecare canal ofera un transfer maxim de 150 Mb/s ceea ce inseamna ca viteza maxima este de 600 Mb/s dar este nevoie de suport hardware, asa ca nu poti folosi 3 canale daca laptop-ul sau routerul are decat un canal.
 
Ps: pentru o mai buna informare a ta ca utilizator acele viteze se impart la 8 si atunci afli exact ce viteaza reala poti atinge la transfer.
 
Exista din cate stiu si varianta de a folosi "internet romanesc" , ma voi interesa si voi reveni cu detalii. Oricum, una peste alta, calculatorul tau este destul de "bomba" .
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

General vorbind despre internetul in italia in majoritatea tarii nu au acoperire Fibra Optica ceea ce inseamna ca 75% din populatia italiana folosesc ADSL , ceilalti 25% se impart in bussiness si privatizari care au acoperire.

Cel mai ieftin abonament pentru o conexiune internet aici consta in:
 

  • ADSL 24/24 Pana la 20 MB/s ( ireali evident )
  • Linia de telefon prin care sunt platite diferite taxe 

Eu internetul meu il am pana in 7 MB/s ireali... si platesc 32 euro / lunar , asta nefiind un pret fix pe abonament ajung deseori sa platesc 68 euro / 2 luni fara a folosi telefonul fix.

 

Un abonament privat ( non-bussiness ) cu acoperire Fibra Optica ajunge chiar la 55 euro / lunar ceea ce pentru majoritatea utilizatorilor li se pare enorm de mult avand in vedere ca alte tari europene chiar pun la dispozitie conexiuni wifi gratis.

Am facut o cercetare la internetul utilizat in Germania si sincer mi s-a parut ca Italia este mult mai in urma fata de orice tara Europeana avand in vedere conexiunile internet si telecomunicarile.

Sa nu mai vorbim si de abonamente catre telefoane mobile , ultima oferta care am avuto de la ISP-ul la care sunt erau 200 de minute in retea pe luna cu 4 euro dar de la 4 in fiecare an a inceput sa o mareasca incat oferta a ajuns la 6 euro si majoritatea utilizatorilor ca si mine au renuntat la ea.

Mai vreti sa veniti in Italia ? 
Propun sa stati in Romania chiar daca situatia din tara este cam grea nici in Italia nu mai este asa buna avand in vedere timpurile grele care sunt e greu si cu munca si aici nimeni nu te ajuta pana si propria ruda e gata sa isi bata joc de tine.

 

Ziceai despre internetul "romanesc" ca ar putea fi utilizat aici ? Da ar fi posibil dar ar fi o cheltuiala de factura enorma in fiecare luna desi Italia are peste 8 ani de cand utilizatorii Telecom platesc o taxa in plus pe factura fie ca e cu sau fara internet pentru a trage Fibra Optica in toate regiunile Italiei  si in acesti 8 ani de zile de cand toti platesc taxa nu vedem nici o miscare din partea Provider-ului Telecom Italia desi fiind cel mai mare Provider de Telecomunicatii in aceasta tara.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Salutare tuturor astazi vreau sa prezint cateva schimbari de al lungu timpului cu acest calculator.

 

CPU: Intel Core i3 4650 3,50 GHz 4CPUs

RAM: 8GB DDR3 3200 MHz

HDD: WD Blue 500 GB

Placa Video:

 

Originala venita cu calculatorul

NVidia GeForce GT 705 cu 1GB RAM DDR3

pMc66PS.jpg

 

Anu trecut am cumparat 

EVGA NVidia GeForce GTX 950 cu 2GB GDDR5 RAM care din pacate s-a ars.

G7yvM80.jpg

 

Ieri am primit 

Asus NVidia GeForce GTX 1060 cu 6GB GDDR5 RAM 192 bit Founders Edition care din pacate am cateva probleme la montaj din cauza monitorului sper cat de curand sa rezolv aceasta problema.

xZKHnlH.jpg

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Salutare si bine v-am regasit astazi voi prezenta noul meu calculator achizitia va avea loc foarte curand.

Specificatii:

  • CPU: Intel Core i7 7700 ( 4 CPUs ) - 3,60 GHz - 4 GHz with Turbo Boost
  • Motherboard: Asus H110M Plus
  • RAM: HyperX 16GB DDR4 2133MHz
  • VideoCard: NVidia GeForce GTX 1070 Ti 8GB DDR5 RAM
  • HDD: 1TB WD Blue 7200RPM + 250GB Samsung Evo SSD
  • Power Supply: Corsair VS550 de 550W
  • Case: Corsair Carbide 02
  • WiFi: PCI Express Wireless N 300Mbp
  • Software: Windows 10 Pro x64 bit

Screenshot:

wu9sCje.jpg

dcDmwpa.jpg

0eTXZuf.jpg

UWIWrTq.jpg

Pretul consta in 1300E

Monitor:

Asus VS278H 27" rezolutie maxima 1920 x 1080 Full HD

Screenshot:

dNtcQwX.jpg

Pretul consta in 200E

Toate produsele vor fii achizitionate de pe amazon cu preturile reduse fata de magazinele care suntem obisnuiti sa mergem sa cumparam astfel de produse , practic daca as merge la un anumit magazin doar de gaming m-ar fii costat peste 2000E monitorul si unitatea centrala.

Astept parerile voastre in acest topic despre aceasta achizitionare.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

7700 e procesor de generatia a 7-a, Kaby Lake.. si din cate stiu placa de baza mentionata mai sus suporta doar generatia a 6-a Sky Lake.

1070 ti nu exista, probabil voiai sa scrii 1070 ceea ce ar fi super super ok pentru monitorul ales. In schimb daca ai vrut sa scrii 1080 ti e o alegere proasta. 1080 ti e o placa mult prea puternica pt acel monitor, e total inutila pentru full hd fiind facuta pentru rezolutii de 2k/4k.

Acum legat de sursa.. serios? VS series e cea mai ieftina serie de la Corsair facuta pt astia cu low budget. In banii aia as fi ales ceva mai safe pt viitor, poate RM sau CS series tot de la corsair ar fi mult mai ok. Lumea deobicei nu da prea multa importanta sursei pe cat ar trebui.

Monitorul e ok mai putin rata de refresh. In banii aia 60hz cat am vazut ca are monitorul mentionat mi se pare putin, vezi poate gasesti ceva cu 144hz, crede ma se simte diferenta in jocuri cu mult. In caz ca ai 1070 mergi pe fullhd cu 144hz, daca ai 1080 ti as merge pe un monitor 2/4k tot cu 144hz.

Chiar astept un post cu rectificare la placa video :-)

 

Link to comment
Share on other sites

37 minutes ago, PuccaFan said:

7700 e procesor de generatia a 7-a, Kaby Lake.. si din cate stiu placa de baza mentionata mai sus suporta doar generatia a 6-a Sky Lake.

1070 ti nu exista, probabil voiai sa scrii 1070 ceea ce ar fi super super ok pentru monitorul ales. In schimb daca ai vrut sa scrii 1080 ti e o alegere proasta. 1080 ti e o placa mult prea puternica pt acel monitor, e total inutila pentru full hd fiind facuta pentru rezolutii de 2k/4k.

Acum legat de sursa.. serios? VS series e cea mai ieftina serie de la Corsair facuta pt astia cu low budget. In banii aia as fi ales ceva mai safe pt viitor, poate RM sau CS series tot de la corsair ar fi mult mai ok. Lumea deobicei nu da prea multa importanta sursei pe cat ar trebui.

Monitorul e ok mai putin rata de refresh. In banii aia 60hz cat am vazut ca are monitorul mentionat mi se pare putin, vezi poate gasesti ceva cu 144hz, crede ma se simte diferenta in jocuri cu mult. In caz ca ai 1070 mergi pe fullhd cu 144hz, daca ai 1080 ti as merge pe un monitor 2/4k tot cu 144hz.

Chiar astept un post cu rectificare la placa video :-)

 

Greseala mea nu e TI 

https://www.amazon.it/Asus-GeForce-GTX-1070-TURBO-GTX1070-8G/dp/B01IF66QAI/ref=sr_1_2?ie=UTF8&qid=1495206494&sr=8-2&keywords=NVidia+GeForce+GTX+1070+8GB+DDR5 

Asta e placa video

Link to comment
Share on other sites

Da 1070 e perfect pentru fullhd, dar eu totusi nu as merge pe model de turbina. Deobicei modelele custom de tip turbina (chestia aia care se invarte acolo mica) sunt exact identice cu cele founders edition (tipurile de racire de la producator care lasa de dorit) deoarece se incalzesc foarte tare cand joci ceva mai pretentios si din supra incalzire va rezulta o scadere a fps-urilor. Mai mult ca asta daca nu vei avea ceva care canta tot timpul in casti te va durea capu de la zgomotul pe care l provoaca deobicei turbina aia. Asadar recomand o racire custom pe aer cu 2/3 ventilatoare MSI Gaming X sau Asus Strix.  Ambele modele sunt relativ la acelasi pret si cu mult mai bune la capitolul racire, zgomot si fps-uri. 

In rest ma repet.. as schimba sursa aia de urgenta si placa de baza. La monitor de preferat o rata de refresh mai mare.

Ai mai jos un model de configuratie pe amazonul de la italieni pana in 1500 euro, din ce am inteles 1300 ar fi unitatea si 200 monitorul. Am bagat o sursa mai puternica, un monitor de 144hz, placa de baza compatibila cu procesorul, o placa video cu o implementare de top si 2 module de placute de ram fiecare a cate 8GB (e bine sa iei 2 module separate si nu kit de 16GB, in caz ca vreodata vei avea o problema la una din ele vei fi nevoit sa le trimiti pe ambele la garantie si nu doar cea defecta si asa vei ramane fara nici una din ele).

Mai intereseaza te, uita te la builduri de genul pe siteuri de specialitate, pe youtube si hotaraste te bine. Eu ti am dat doar un exemplu cu ce as lua eu daca as fi in locul tau :) 

O zi faina!

Edited by PuccaFan
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ok mersi fain de ajutor Pucca am schimbat putin cam tot prin carut si e mai convenabil chiar daca ma costa vreo 300E in plus se merita.

Motherboard: Asus Z170 Pro Link
Case: Corsiar CC-9011085 WW Carbide Spec - Alpha Link
CPU: Intel Core i7 7700 3,60 GHz Link
VideoCard: MSI GeForce GTX 1070 8GB Link
HDD: 1TB WD Black 7200 rpm Sata 6GB/s 64 MB Cache Link
SSD: Samsung 850 EVO 250GB SATA III Link
RAM: x2 8GB HyperX Fury 2133 MHz Link
Power Supply: Corsair CX750 750W V2 Link
Monitor: Asus VG248QE 24" 1920 x 1080 144Hz Link

Pret Total: 1766E ceea ce e destul de interesant si bun.
Alte pareri in privinta acestor configuratii ?!?

Link to comment
Share on other sites

Mai bine acum. Dar ar fi problema ca aceasta placa de baza, Z170 s ar putea sa nu ti accepte procesorul. Z170 e facuta pentru generatia a 6-a skylake si probabil vei fi nevoit sa faci un update de bios. Ar fi bine sa o schimbi cu un Z270 sau ceva care are suport si pt kabylake. O alternativa ar fi si aia pe care am pus o eu mai sus, mai ieftina si buna.

Diferenta de 30 de euro dintre acel wd black si un wd blue nu cred ca ar merita, intradevar are viteza mai bune dar nu prea merita. Sursa de 750W, unii folosesc 750W pt SLI/Crossfire cu doua placi video, cam mult pt ce ai acolo.. sa zicem un maxim tdp de 180-200W de la placa video si un maxim de 80W la procesor plus ce mai ai pe acolo ar fi arhisuficienta si o sursa de 550-600W. Zic asta in caz ca mai vrei sa scazi din buget, in rest tot respectul pt alegerile facute.

Sa l stapanesti sanatos si bafta la butonare :) !

Edited by PuccaFan
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Restore formatting

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...