Jump to content

[NEWS] - Atentie la hackeri !


 xRoby

Recommended Posts

Salut. Am deschis acest topic pentru a va arata cum se fura conturile de steam in ziua de azi si cum sa va feriti de hackeri. In ultima perioada tot mai multi prieteni se plang ca li s-a furat contul de steam . Desigur , daca esti putin inteligent il poti recupera (un tichet la steam cu poza ca primesti e-mail-uri de la steam si/sau o poza cu profilul steam + inca niste detalii (o sa deschid un topic in care o sa va arat cum ar trebui sa arate acet tichet) . Si mie mi-a fost furat contul , dar nu de hackeri , ci de un copil disperat care m-a fraierit cu niste gift-uri . Anyway , cam asa procedeaza hackerii folosind trojanele :

  • Prima data iti vor da add cateva persoane sau una (de exemplu pe mine m-au adaugat 4 persoane). Mi-am dat seama din prima ca erau hackeri deoarece aveau profilele private...
  • Dupa cateva zile incep sa-ti dea mesaje cu " Hello. Exchanged for my items - si un link" Sau cu diferite skin-uri cs go sau dota . Tu vei da click si vei fi directionat catre un site unde va incepe automat o descarcare . De exemplu la mine :tfW5ZRc.png
  • SA NU DATI CLICK PE CE ATI DESCARCAT !!!! . Daca sunteti atenti este un fisier .scr si uitati ce zice google despre aceste extensii :
https://blog.malwarebytes.org/fraud-scam/2014/11/rogue-scr-file-links-circulating-in-steam-chat/

 

Daca nu ati inteles ce am vrut sa zic , va las si un mic video :

https://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=e6nodrZdO4A

 

BAFTA !

Edited by LucHyan
Citește regulamentul ! Ai grija la Bold !
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Sa te invat cum am procedat de nu mai primesc dereri de la aceste persoane .

Am trimis un mic ticket la Steam Support sa blockeze aceste persoane ( sa nu mai primesc cereri de la cei cu level 0 la steam ) si asa este .

De acum stau linistit :)

Mesajul trimis la support :

I recive everyday about 20 - 50 friendship request from persons with steam level 0 and private profile .
I know is a bot wich spam me .
I block every friend request like this but i still recive .
Is there a way to stop recive these requests ?

I can block level 0 friends requests ?
With respects ,
Andy
Edited by Blue97
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Securizati-va contul cum trebuie , faceti poze si tot ce trebuie ca nu se stie ce se poate intampla :) Eu de exemplu il am pe telefon si nu are cum sa-l "ghiceasca"

 

 

Majoritatea celor ce trimiti tampenii de gen au Nivel 0 la steam (deci sunt usor de depistat si le dati block)

 

Ei trimit un anumit link, iar daca dai click e o poza care se descarca automat (nu are voie sa faca asa ceva fara sa intrebe) deci iti dai seama imediat ca e un keylogger undercover. Iar apoi e un .exe daca instalati puteti sa va dati deja alert la steam sa il recuperati

 

 

Concluzie:

 

Aveti grija ce link-uri accesati, mai ales de la cei ce iti trimit pe steam si orice ar fi o poza iti cere sa o salvezi nu se salveaza singura deci mare atentie! 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Eu as mai zice o chestie, am vazut pe unele profiluri de steam comentarii facute de acesti hackeri in care erau link-uri cu asa zisele poze. Tocmai deaia ar fi bine sa numai permiteti oricarui sa comenteze pe profilul vostru, de exemplu mie imi pot lasa comentarii doar Prieteni.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Salut. Am deschis acest topic pentru a va arata cum se fura conturile de steam in ziua de azi si cum sa va feriti de hackeri. In ultima perioada tot mai multi prieteni se plang ca li s-a furat contul de steam . Desigur , daca esti putin inteligent il poti recupera (un tichet la steam cu poza ca primesti e-mail-uri de la steam si/sau o poza cu profilul steam + inca niste detalii (o sa deschid un topic in care o sa va arat cum ar trebui sa arate acet tichet) . Si mie mi-a fost furat contul , dar nu de hackeri , ci de un copil disperat care m-a fraierit cu niste gift-uri . Anyway , cam asa procedeaza hackerii folosind trojanele :

  • Prima data iti vor da add cateva persoane sau una (de exemplu pe mine m-au adaugat 4 persoane). Mi-am dat seama din prima ca erau hackeri deoarece aveau profilele private...
  • Dupa cateva zile incep sa-ti dea mesaje cu " Hello. Exchanged for my items - si un link" Sau cu diferite skin-uri cs go sau dota . Tu vei da click si vei fi directionat catre un site unde va incepe automat o descarcare . De exemplu la mine :tfW5ZRc.png
  • SA NU DATI CLICK PE CE ATI DESCARCAT !!!! . Daca sunteti atenti este un fisier .scr si uitati ce zice google despre aceste extensii :
https://blog.malwarebytes.org/fraud-scam/2014/11/rogue-scr-file-links-circulating-in-steam-chat/

 

Daca nu ati inteles ce am vrut sa zic , va las si un mic video :

https://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=e6nodrZdO4A

 

BAFTA !

 

 

.src este o extensie de tip keylogger care inregistreaza orice tastezi tu pe calculator gen:

 

  • emailuri
  • parole
  • conturi bancare

Dupa ce persoana care ti-a trimis acel fisier .src el va verifica logurile din calculatorul tau si se va folosi de ceea ce are nevoie in general unii il folosesc pentru Steam sau email-uri importante care pot contine conturi bancare online / paypal si asa mai departe.

Aveti grija la ceea ce descarcati si ce descarcati ca nu veti ramane doar fara contul de Steam.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...