Jump to content

[Tutorial] Port Forward (Clicknet : Huawei)


Thankks ;x

Recommended Posts

In acest tutorial va voi arata cum puteti deschide portul pentru un server de Counter-Strike . Port-ul fiind 27015 . Acest tutorial este realizat doar pentru modemul Huawei Echolife .

Pentru inceput avem nevoie de IP-ul local . 

Intrati in Control Panel > Network Connections > Local Area Conection . Dati la Properties si selectati tabul Support . 
De aici ne va trebui "Default Gateway" si "IP Adress" . Va trebui sa va apara cam asa : 



Acum sa ne conectam la modem . 

Deschideti IE/Mozilla sau ce browser folositi si tastam : 

192.168.1.1




Ip-ul de la adresa este cel de la campul pe care l-am vazut la local area conections si anume la "Default Gateway" . Eu l-am pus pe al meu , voi il puneti pe al vostru . 

Acum ne va cere Username-ul si parola pentru administrare . Cele default sunt : 

Username : admin
Parola : admin 

Odata conectati , intrati la Advanced Setup > NAT > Virtual Servers . 



Dam click pe butonul ADD si introducem datele ca in cele 4 imagini de mai jos : 












La campul "Server IP Address" folositi adresa de la Local area conections , de la campul IP Adress . Eu am folosit-o pe a mea . 

In cazul in care tineti redirecte si au alt port , de exemplu 28000 adaugati asa : 



Click pe Save/Apply . 

In mod normal redirectele pun porturile pe rand . Daca deschizi 5 redirecte va trebui sa pui asa : 

External port start : 28000
External port end : 28010 (unde 10 este numarul de redirecte pe care il vei dechide)
Internal port start : 28000
Internal port end : 28010

In caz ca veti deschide 15 redirecte , inlocuiti 10 de la External port end si Internal port end cu 15 , si tot asa . 

Tutorial realizat 100% de mine . 
Nu imi asum drepturile daca dupa acest tutorial nu va mai merge netul . Asta inseamna ca ati umblat la altceva . 
Mie mi-a mers foarte bine dupa deschiderea port-urilor , deci este garantat 100% 21.gif

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...