Jump to content

[Tutorial]Wad personalizat pe harta [ 3 ]


Thankks ;x

Recommended Posts

Cel mai usor tutorial de a scrie pe pereti este acesta cu decals.wad iar al 2-lea tutorial a fost cel in care facem o poza cu background negru , acum va voi arata cum sa va faceti orice banner doriti , culori , rendere etc .. dar trebuie sa aveti rabdare si sa urmariti fiecare pas atent.

Pentru inceput avem nevoie de programul Wally pentru editare .wad si creeare .wad apoi de Photoshop pentru a creea imaginea etc .. eu am folosit Photoscape ca nu sunt asa bun in photoshop ...


Acum ca avem materialele necesare, sa trece, la fapte!
Eu imi deschid .rmf cu harta [ eu voi lua deathrun_temple2_beta1 ] iar voi pe a voastra !
Ma voi duce la un perete, voi da click pe unealta Toogle Texture Image si apoi pe peretele meu sa vad ce textura are [ sau voi pe ce textura vreti sa punet logo-ul ] adica asa ceva :
Image

Acum deschidem Wally si dam Open la acel .wad care are acea textura, dupa cum vedeti in imaginea de mai sus imi arata cum se numeste acea textura .. eu deschid unul din wadurile care le-am pus in setarile VHE si caut textura cu acel nume [ -0csSandWall ]
Image
Acum dam click dreapta pe acel nume din stanga si apoi Export unde vreti sa se salveze acea imagine
Image
Image

Acum punem Wally in bara ca o sa avem nevoie mai incolo de el si deschideti photoshop , photoescape, sau programul care il veti folosi pentru editare imagine,si deschidem imaginea care am salvato mai devreme, si adaugam ce vrem pe ea, eu voi adauga bannerul nostru , adica acesta :
Image
si o voi adauga peste acea textura si mi-a iesit asa cevape imagine :
Image
Daca acea textura era 256x256 iesea mai bine acel banner 1.gif dar nu l-am facut ca si cealalta textura de pe pereti e la fel ca aceasta si ar strica la ochi ca e diferita...
Acum deschidem Wally din bara , dam File->NEW
Image


Si punem imaginea noastra creeata , apoi dam File->Save as , si alegem unde sa o salvam , si daca vrem sa ii dam numele mapping la wad, trebuie sa scriem mapping.wad si apoi dam Save.
Image
Acum ne ducem pe harta noastra si adaugam si acest wad care contine textura noastra cu bannerul si acum editam acel perete udne vrem sa punem bannerul , normal daca pun pe tot peretele acel wad , o sa se vada incontinuu acel banner de mai multe ori , dar am aplicat wadul si si am taiat la marginile lui cu clipping tool si partile laterale le-am facut cu wadul original 1.gif si rezultatul :
Image

Dupa cum am zis , sa se vada mai bine trebuia sa am o textura mai mare 10.gif
GOOD LUCK !!!
Aceasta metoda , o gasiti pe deathrun_skills unde scrie Level 1, level2 , level3,level4 si tot asa 1.gif
 
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...