Jump to content

Atenţie la link-urile de phising!


LighT

Recommended Posts

Suntem mulţi traderi in comunitate, unii de arme CS:GO, alţii de iteme estetice Dota2 sau alte jocuri diferite.
Cei mai mulţi dintre noi folosim site-uri 3rd party de trading, ce ne ajuta enorm la găsirea potenţialilor cumpărători/vânzători.Procesul este destul de simplu: mergem pe www.sitedetrading.com, postăm un trade nou, şi suntem adăugaţi de un doritor.
Dar dacă persoana care ne adaugă...nu este chiar o persoană? Ci un script ce vă va trimite un link de Steam FALS, care are layout-ul Steam şi fură datele contului, iar apoi le va folosi să trimită link-uri în continuare?
 
În primul rând trebuie să ştim cum sa evităm să ne fie furat contul.
 
Un mesaj de la un phiser arată cam aşa:
 
ss_2014_05_18_at_03_47_57.png
 
Iar dacă vă uitaţi mai atenţ, veţi observa felul în care a fost scris link-ul.
"Steancominity.com/id/PapaPittman"
Stean Cominity (varianta corectă: steamcommunity.com/id/PapaPittman)
Acest "PapaPittman" nu trebuie neapărat să fie un phiser. Este doar un nume random.
 
Dacă aţi dat click pe link, nu-i problemă atăta timp cât nu vă logaţi pe site-ul respectiv.
Dacă v-aţi logat, deschideţi un ticket pe http://support.steampowered.com/ unde le veţi spune ce s-a întâmplat. Cel mai probabil vă veţi primi contul înapoi.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

asta am patit eu ieri, dar cand am dat click pe link mi a descarcat cv, eu am anulat si mi am vazut de joc dar, nu observasem ca eu nu anulasem pt ca filul a fost descarcat pt ca avea doar cativa kilobiti, iar peste cateva ore mi a furat contu steam si contu de mail, am reusit infine sa imi iau contul inapoi cu nr de telefon dar hackerul a schimbat iar parola si a sters numarul de teleofon, unicul meu noroc a fost ca exact cand el a sters numarul de telefon si a schimbat parola eu am schimbat emailul , asa am recuperat apoi prin celalant email parola si am activat steam guard pe telefon sa numai am aceasta problema... infine cel mai sigur sa nu dati click pe nimic si sa ii injurati direct :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Restore formatting

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...