Jump to content

Problema internet connexion


Rektor.

Recommended Posts

Salutare, nu stiu daca o fac unde trebuie dar am intampinat o problema la internet. Ieri dupa ce am descis pc-ul am observat ca internetul nu-mi mai merge cu toate ce becurile dupa router erau aprinse corespunzator dar la Network imi spune ca nu am acces la internet. Am incercat la :Diagnostic: am facut ce scrie acolo si degeaba, am schimbat Lan- ul am dat rr la router si nimic. Am vorbit ci cineva care se pricepe si mi-a zis ca nu e de la faptul ca s-a ars placa de la conexiune de la mufa de internet pentru ca nu se mai aprindea bec pe router dar tot nu s-a gasit o rezolvare. Ma puteti ajuta cu cateva sfaturi/ ajutor va rog. Am windows 7

Link to comment
Share on other sites

Incearca sa te conectezi de pe telefon la wi-fi tau..si vezi daca ai net,daca nu ai atunci suna la firma de unde ai Internet.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Seteaza ora si data :)

 

Raspuns sec !

 

Serios ? daca nu stii o rezolvare in problema aceasta te rog sa nu mai faci chestii de genu.

 

 

Salutare, nu stiu daca o fac unde trebuie dar am intampinat o problema la internet. Ieri dupa ce am descis pc-ul am observat ca internetul nu-mi mai merge cu toate ce becurile dupa router erau aprinse corespunzator dar la Network imi spune ca nu am acces la internet. Am incercat la :Diagnostic: am facut ce scrie acolo si degeaba, am schimbat Lan- ul am dat rr la router si nimic. Am vorbit ci cineva care se pricepe si mi-a zis ca nu e de la faptul ca s-a ars placa de la conexiune de la mufa de internet pentru ca nu se mai aprindea bec pe router dar tot nu s-a gasit o rezolvare. Ma puteti ajuta cu cateva sfaturi/ ajutor va rog. Am windows 7

 

In ceea ce consta problema ta am avuto si eu dar nu din vina calculatorului asta e sigur , va fii necesar sa iti contactezi firma de la care ai internetul sa ii intrebi daca ti-au dezactivat serviciul de conectare la internet, daca nu l-au dezactivat cea mai probabila problema este placa de retea si / sau cablul de conexiune "Ethernet" , daca detii o placa de retea externa "wi-fi" ar trebui sa incerci sa te conectezi cu acea placa sau daca ai alt device gen telefon mobil , tableta , laptop sa vezi daca e de la provider sau nu.

Mie problema mi-au rezolvato Providerul deoarece aveau probleme tecnice in serviciile ADSL si am stat 12 ore fara internet desi facusem testarile toate la calculator / router + incercarea de conexiune cu alte device-uri.

Practic si teoretic nu ai prea multe posibilitati sa rezolvi problema decat testarile mentionate mai sus atat cat si cerere support din partea provider-ului.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...